تبلیغات
آموزش CCNA ,آموزش CCNP ,آموزش CCIE ,آموزش CCDA ,آموزش CCDP ,آموزش CCDE ,آموزش CCSP ,آموزش CCIP ,آموزش CCVP ,آموزش سیسکو ,آموزش CISCO ,آموزش سیسکو مقدماتی ,آموزش سیسکو پیشرفته و حرفه ای ,فیلم آموزش CCNA ,فیلم آموزش CCNP ,فیلم آموزش CCIE ,فیلم آموزش CCDA ,ف
 
 
 
آموزش CCNA ,آموزش CCNP ,آموزش CCIE ,آموزش CCDA ,آموزش CCDP ,آموزش CCDE ,آموزش CCSP ,آموزش CCIP ,آموزش CCVP ,آموزش سیسکو ,آموزش

گفت‌و‌گو با جهان جابری، مدیر ارشد سابق شركت سیسكو

نویسنده : علی صالحی | تاریخ : 01:57 ب.ظ - دوشنبه 14 اسفند 1391همیشه گفت‌وگو با افراد فنی و به اصطلاح تكنیكال جذاب و هیجان‌انگیز است. به خصوص اگر موضوع گفت‌وگوی شما درباره كاركردن در شركتی مانند سیسكو باشد. جهان جابری یك سال و نیم است كه وارد ایران شده و به عنوان مدیر فنی در شركت رایان اندیشان فراز مشغول كار است. اما پیش از آن در سیسكو و قبل‌تر از آن نیز در چندین شركت دیگر مشغول فعالیت بوده است. گفت‌وگوی دو ساعتی ما با ایشان حول دو محور «زندگی در سیسكو» و «مشكلات فنی شبكه در ایران» بود. بخش نخست این گفت‌وگو  را  در كتاب سال شبكه گنجانده‌ایم و بخش دوم را در شماره‌های آتی ماهنامه شبكه خواهید خواند.

درباره جهان جابری

متولد: 1342

فارغ‌التحصیل: مهندسی كامپیوتر از دانشگاه کلوادور

سابقه‌های كاری: برنامه‌نویس شبكه در Remorseless، مهندســـی سیستـــــــم درAscend Communication، مهندس سیستم در آلكاتل‌ لوسنت، مدیر ارشد بخش طراحی سیسكو

 اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب


 •   برای شروع دوست داریم كمی از سوابق كاری شما بدانیم.

  در ایران دیپلم گرفتم و بعد به امریکا رفتم و 27 سال در آن‌جا زندگی‌كردم. در یکی از دانشگاه‌های کلوادور مشغول تحصیل شدم. بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیل شدن وارد بازار کار شدم. ابتدا برنامه‌نویس دستگاه‌های شبکه بودم و نخستین كارم در programming برنامه‌نویسی برای تجهیزات شبكه بود. آن زمان هیچ‌گونه روتری وجود نداشت و فقط هاب و بریج بود. در حدود سال‌ 1985 شرکت‌هایی مانند سیسکو فعالیت خود را تازه آغاز كرده بودند و در زمینه تولید روترهای بسیار بزرگ فعالیت داشتند. بعد از آن واردAscend Communication شدم. این شركت نیز در حوزه شبكه‌های شماره‌گیری (Dial Up) فعالیت می‌كرد. این شركت توسط آلكاتل لوسنت (Alcatel-Lucent) خریداری شد و به طور رسمی كارمند این شركت شدم. آخرین سمتی كه در آلكاتل لوسنت داشتم، مدیر کل گروه مهندسین مشاور بود كه شبكه‌های مخابراتی را پشتیبانی می‌كردیم. در سال 2001 میلادی از آلکاتل لوسنت بیرون آمدم و برای مدتی در شرکتی تازه تأسیس کار کردم، اما آن شرکت چندان موفق نبود تا این‌که وارد سیسکو شدم. آخرین سمت من در سیسکو مدیریت گروه مشاورین تکنولوژی برتر در بخش دیتا سنتربود كه مربوط به حدود یك سال پیش است. 

 •   دقیقاً از چه سالی وارد سیسکو شدید؟

  اوایل سال 2003 میلادی بود که وارد سیسکو شدم و تا سال 2010 میلادی نیز در آنجا مشغول فعالیت بودم. البته باید اشاره کنم، زمانی که وارد سیسکو شدم، مدیریت بخش کوچکی را به عهده داشتم. اما این اواخر، مدیر گروه فنی دیتاسنتر بودم که این گروه در واقع گروه سرویس در سیسکو بود. سیسکو دارای دو بخش فروش و طراحی می‌باشد. وقتی کار واحد فروش تمام می‌شد، ما به محل نصب روتر، سوییچ یا غیره می‌رفتیم و از مشتری درباره این‌که آیا قصد نصب و راه‌اندازی، طراحی یا وسعت‌بخشیدن سیستم خود را دارد، سؤال می‌كردیم. گروهی که من مسئول آن‌ها بودم، ده نفر از متخصصان CCIE بودند و من نیز مدرك CCDE (طراحی مراكز داده) داشتم. ما با مشتری‌ها صحبت می‌کردیم و براساس نیازهایشان، کارهای خود را انجام می‌دادیم. 

 •   در آن زمان چه پروژه‌هایی را  در سیسكو انجام دادید یا در آن‌ها شركت كردید؟

  شرکت‌هایی که ما برای آن‌ها طراحی‌کرده بودیم، شامل AT&T، تله مکزیکو، پلیس مکزیک و تعدادی از ارگان‌های دولتی امریكا بودند. این اواخر نیز مركز داده جدید خطوط هوایی امارات را طراحی‌کردیم. به طور معمول گروه‌های دیگری كار نصب و راه‌اندازی را انجام می‌دادند. 

 •   فرآیند ورود به شرکت سیسکو چگونه است؟

  سیسکو نیز همچون دیگر شرکت‌های بزرگ جهان، سایتی دارد و از طریق آن تخصص‌های خاص را جذب می‌کند. سیسکو در کنار نیروهای متخصص و با تجربه، افرادی را که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و می‌خواهند وارد بازار کار شوند، نیز استخدام می‌کند. اعتقادش این است که افراد تازه‌کار، تازه نفس هستند، خلاقیت دارند، هزینه کمتری‌ برای شرکت دارند و به خوبی آموزش می‌بینند و در راستای اهداف شرکت‌حرکت می‌کنند. به همین دلیل، می‌توان آ‌ن‌ها را در کنار افراد باتجربه گذاشت و بهترین استفاده را از دو نیرو برد. همچنین سیسکو می‌گوید، افراد باتجربه، علاوه بر هزینه‌های سنگین ممکن است بخواهند بازنشسته شوند یا به سراغ راه‌اندازی شرکت خود بروند. در نتیجه، همیشه داشتن نیروهای تازه‌کار و تازه‌نفس در شرکت امری ضروری است. سیسکو نیز مانند دیگر شرکت‌ها، مصاحبه ورودی دارد. البته، این مصاحبه در دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله نخست، مصاحبه تخصصی است؛ مرحله دوم مصاحبه اداری و روان‌شناسی است و توسط افرادی به نام HR انجام می‌شود. جذب نیرو  برای سیسکو بسیار مهم است  و دوست دارد نیرویی که می‌گیرد توان کار گروهی را داشته باشد.

"هر شش ماه یا هر یک سال یک‌بار، کارمندان مورد بررسی قرار می‌گیرند تا مشخص شود چه دوره‌هایی را دیده‌اند و چه توانایی‌هایی به آن‌ها اضافه شده است."

 •   چگونه و از چه طریقی وارد سیسکو شدید؟

  من از طریق دانشگاه وارد سیسکو نشدم. من بر‌اساس شغل‌های قبلی و آشنایی‌هایی که با برخی از مدیران سیسکو داشتم، به این شرکت معرفی و بعد از گذراندن مصاحبه وارد این شرکت شدم. 

 •   بعد از ورود به سیسکو چگونه می‌توان در شغل خود ارتقا پیدا کرد؟

  در سیسکو، کارمندان باید هر‌ساله دست کم چهار دوره آموزشی مرتبط با شغل خود را بگذرانند. علاوه بر آن باید در زمینه‌های دیگر نیز آموزش ببینند. به عنوان مثال، فردی که در زمینه طراحی مركز داده و سوییچینگ فعالیت دارد، باید با QoS، IPv6، مهندسی ترافیك و فناوری‌های دیگر نیز آشنایی داشته‌باشد. به همین دلیل، کلاس‌های سیسکو همیشه در زمینه‌های كاری موجود سیسكو برپا هستند. هنگامی كه در زمینه‌های كاری جدید كمپ‌هایی برگزار‌می‌شد، نخستین شركت‌كنندگان كارمندان سیسكو بودند. هر شش ماه یا هر یک سال یک‌بار، کارمندان مورد بررسی قرار می‌گیرند تا مشخص شود، چه دوره‌هایی را دیده‌اند و چه توانایی‌هایی به آن‌ها اضافه شده است. بعد از آن، از کارمندان خواسته‌می‌شود تا برای یک سال آینده خود برنامه‌ریزی کنند. در انتهای سال او را مورد بررسی قرار می‌دهند که آیا بر‌اساس برنامه‌ریزی‌ها و اهدافی که خودش برای کارش مشخص کرده بود، پیش رفته است یا خیر. نتیجه این بررسی‌ها، پاداش یا ارتقا را تعیین می‌كرد. به عنوان مثال، در امریکا سالانه ده درصد از حقوق به این‌گونه فعالیت‌ها مربوط است. اگر سال قبل به اهدافی كه برای خود ترسیم‌كرده بودید، می‌رسیدید ده درصد به طور كامل به شما تعلق می‌گرفت وگرنه هر اندازه كم‌كاری كرده باشید، از ده درصد اضافه حقوق كسر می‌شد. منظور از این توضیحات این است که کارمندان سیسکو به طور دائم در حال آزمایش و آزمون هستند و ارتقا و پیشرفت‌های آن‌ها، با رضایت مدیران رده‌های بالاتر ارتباط مستقیمی دارد. حتی اگر سیسكو در یك مبحث متخصص نداشت كه كلاس برگزار كند، كارمندان را تشویق می‌كرد كه در كلاس‌های بیرون از شركت آموزش ببینند. 

 •   شاید تصویری كه از محیط كاری سیسكو در ذهن‌ها وجود داشته باشد، یك محیط خشك كاری و با نظم و قانون زیاد است. واقعاً سیسكو چنین محیطی دارد؟

  جریانی كه حدود هشت یا ده سال پیش در امریكا به راه افتاد، این بود كه مهم نیست نیروی یك شركت کجا کار می‌کند، در خانه كار می‌كند یا در شرکت؟ مهم این بود كه چگونه با همكارانت ارتباط برقرار می‌كنید. بسیاری از كارمندان سیسكو در شركت حضور نداشتند و از راه دور و در خانه با شركت ارتباط برقرار می‌كردند و كارهای روزانه خود را انجام می‌دادند. مهم‌ترین مسئله برای مدیران سیسکو این است که کار و پروژه به خوبی اجرا شود. ممکن است برخی از کارمندان از خانه، به اصطلاح دورکاری کنند، اما در هر دو حالت مسئله گزارش‌گیری وجود دارد. گزارش‌گیری در همه دنیا وجود دارد و سیسکو نیز از این قاعده مستثنی نیست. 

 •   آیا در این سیستم امكان‌ نداشت برخی از كارمندان كم‌كاری كنند؟

  كارمندان سیسكو به یك حس مشترك رسیده بودند: وقتی در شركت یك مشكل وجود دارد، باید همه كمك‌كنند تا آن مشكل برطرف شود. حال مهم نیست كه اكنون تو مدیر هستی یا كارمند یا نظافت‌چی سیسكو. وقتی یك مشتری از شركت درخواستی داشت یا وسیله‌ای خراب می‌شد و باید تعمیر می‌شد، همه كمك می‌كردند تا این قطعه تعمیر و بازگردانده شود. به همان نسبت نیز شركت سیسكو افزایش حقوق و پاداش‌هایی برای كارمندان در نظر می‌گرفت. كارمندان این حس را داشتند كه باید كمك كنند تا سیسكو درآمدش بیشتر شود تا خودشان درآمد بیشتری به‌دست بیاورند. 

 •   سیستم مدیریتی سیسکو چگونه است؟

  تقریباً هر هفته دوشنبه‌ها در سیسکو جلسه هیئت مدیره برگزار می‌شد و اطلاعات جدید شركت از مدیران رده بالا به دست كارمندان می‌رسید. همچنین به ترتیب مدیران رده میانی و در نهایت كارمندان با یكدیگر جلسه داشتند و اطلاعاتشان را به اشتراک می‌گذاشتند و برای اهداف جدید شركت كه از سوی هیئت مدیره ابلاغ یا مطرح شده بود، تصمیم‌گیری كرده و راهكار  ارائه می‌دادند. كارمندان سیسكو همه در یك محیط حضور ندارند و بیشتر آن‌ها در سراسر ایالت‌های امریكا پراكنده هستند، اما از طریق ویدیو كنفرانس در جلسه‌ها شركت می‌كردند و این گونه همه با هم مشکلات شرکت را برطرف می‌کردند.  به طور معمول، تا حد امکان مسئله‌ای از کارمندی مخفی نمی‌ماند و همه حق نظر دادن و ابراز عقیده داشتند. حتی گاهی خود جان چمبر، مدیرعامل سیسكو به صورت مستقیم با کارمندان صحبت می‌کرد و درباره تصمیم‌های سیسکو  رأی  ونظر آن‌ها را می‌پرسید. حتی ما به كارمندان سیسكو باید كارت‌هایی را با خود حمل می‌كردیم كه روی آن‌ها اهداف سیسكو نوشته شده بود. هر شش‌ماه یا یك سال یك بار گروهی از خارج از سیسكو دعوت می‌شدند و از كارمندان سؤال می‌كردند كه هدف سیسكو چیست؟ در سیسكو فقط این موضوع كه شما یك متخصص باشی و از اهداف و برنامه‌های شركت اطلاع داشته باشی، كفایت نمی‌كرد.

 •   سیسکو از نظر ترکیب جمعیتی و ملیت کارمندان چگونه است؟

  سیسکو، شرکتی چند‌ملیتی است. بیشتر کارکنان آن را هندی‌ها تشکیل‌می‌دهند. البته، ملیت‌های دیگری مانند پاکستان، چین، ایرانی و مکزیکی نیز دارد. تا جایی كه من می‌شناختم، در آن زمان حدود صد ایرانی در سیسكو حضور داشتند. حتماً می‌دانید که سیسکو در بیشتر کشورهای دنیا دفتر دارد. 

 •   چرا بیشتر کارمندان سیسکو را هندی‌ها تشکیل داده‌اند؟

  (با خنده) هندی‌ها در کل جهان جمعیت بسیار زیادی دارند! اما جدا از شوخی از جمله دلایل استفاده زیاد از نیروهای هندی توسط سیسکو، برنامه‌پذیر‌بودن آن‌ها، سطح علمی و تحقیقات بالای آن‌ها و ساختارمند بودنشان است. هندی‌ها در كار گروهی بسیار قوی هستند، یعنی همیشه هم تیمی‌های بسیار خوبی هستند. زبان انگلیسی را هم خوب می‌دانند  و این موضوع یكی از دلایل موفقیتشان است. همچنین از همدیگر پشتیبانی خوبی دارند. وقتی یكی از هندی‌ها به سمت مدیریتی می‌رسد، سعی می‌كند كه به هندی‌های دیگر كمك كند. 

 •   در حال حاضر، تولیدات سیسکو در رده‌های مختلف در چه كشورهایی انجام می‌شود؟

  از یازده سال پیش تا همین چند سال پیش در امریکا مسئله برون سپاری (Outsourcing) بسیار رایج بود. شرکت‌های امریکایی همیشه ترجیح می‌دانند ایده‌پردازی محصول از آن‌ها باشد، اما خود محصول در جایی دیگر ساخته و مونتاژ شود. به همین دلیل، اگر توجه کرده باشید، بسیاری از محصولات امریکایی، قطعاتشان در امریکا ساخته‌می‌شود، اما مونتاژ کردن نهایی آن در کشورهای دیگری همچون چین یا مکزیک انجام می‌شود. یکی از مزایای این کار کم‌کردن هزینه‌ها است. به یقین هزینه‌ای که به یک كارمند در کشور آسیایی پرداخت می‌شود، از کارمندان امریکایی بسیار کمتر خواهد بود. به نظر من این کار معایب خود را دارد: نخست این‌كه كیفیت محصولات پایین می‌آید؛ دوم این‌كه می‌تواند به اقتصاد كشور طراح ضربه بزند که در همین چند سال اخیر نیز به خوبی شاهد آن هستیم؛ سوم این كه امکان جعل را افزایش می‌دهد، به خصوص کشوری همچون چین، در زمینه کپی‌کردن و ساختن نمونه‌های مشابه یا جعلی دستی بر‌آتش دارد و بسیار قوی عمل می‌کند، اما دوباره می‌خواهند محصولاتشان را در همان امریكا تولید كنند. به عبارتی می‌خواهند به Insourcing یا درون سپاری برگردند. البته در خود خاك‌امریكا نیز سیسكو خط‌تولید و كارخانه ندارد و شركت‌های دیگری محصولات را تولید و مونتاژ می‌كنند. 

 •   اكنون هیچ محصولی از سیسكو در خود امریكا تولید نمی‌شود؟

  برخی از سری‌های Nexus مانند 5500 یا 7000 در چین تولید نمی‌شوند و فقط در امریكا ساخته می‌شوند. سیسكو طراحی می‌كند و شركت‌های سازنده دیگر دستگاه‌ها را مونتاژ می‌كنند. اما دستگاه‌های دیگر در چین‌ساخته می‌شوند. كارخانه‌های اصلی سیسكو در مكزیك، چك و چین هستند كه البته به تازگی شنیده‌ام كه كارخانه چك رو به تعطیلی است. 

 •   از فرصتی كه دراختیار ما گذاشتید سپاسگزاریم.


برچسب ها : گفت‌و‌گو با جهان جابری , مدیر ارشد سابق شركت سیسكو , آیا می دانید مدیر ارشد شرکت سیسکو چه کسی است؟ , معرفی مدیر شرکت cisco , رئیس شرکت سیسکو , رئیس شرکت cisco ,
دسته بندی : سیسکو اخبار سیسکو ,
 

آخرین مطالب

» سیسکو دو مدل‌ ارتقایافته از سوییچ‌های خود یکی از سری Director-class و دیگری Multiservice را معرفی کرد ( شنبه 13 مهر 1392 )
» آموزش CCDP,فیلم های آموزشی CCDP,ازمون سیسکو دوره CCDP,آزمون 642-871 سیسکو,فیلم های آموزشی CCDP ARCH_642-871 ( چهارشنبه 29 خرداد 1392 )
» آموزش CCNP Security VPN,فیلم های آموزشی CCNP Security VPN,آموزش CCNP-VPN فیلم های آموزشی ccnp vpn,آموزش 642-648,فیلم های آموزشی آزمون سیسکو دوره ccnp آزمون 642-648 ( یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 )
» آموزش CCIE,فیلم های آموزشی CCIE,آموزش تصویری CCIE, آموزش CCIE-Practice.Lab.Video.Walkthrough آموزش,21ساعت آموزش CCIE ( سه شنبه 17 اردیبهشت 1392 )
» آموزش CCIE,فیلم های آموزشی CCIE,آموزش تصویری CCIE, آموزش CCIE-routering and switching آموزش,25ساعت آموزش CCIE ( سه شنبه 17 اردیبهشت 1392 )
» آموزش CCDA ,فیلم های آموزشی CCDA ,آموزش تصویری CCDA ,آموزش exam 640-863 آموزش,9 ساعت آموزش CCDA ( پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 )
» آموزش ccvp,فیلم های آموزشی ccvp,آموزش تصویری CCVP,آموزش exam 642-642 QOS آموزش,9 ساعت آموزش CCVP,آموزش CCVP 642-642 QOS Quality Of Service,آموزش QOS سیسکو ( پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 )
» آموزش CCSP,فیلم های آموزشی CCSP,آموزش تصویری CCSP,آموزش exam 642-524 آموزش,12 ساعت آموزش CCSP,آموزش SNAF Securing Networks With ASA Fundamentals,پکیج آموزش سیسکو آموزش CCSP ( پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 )
» آموزش CCSP,فیلم های آموزشی CCSP,آموزش تصویری CCSP,آموزش exam 642-504 آموزش,10 ساعت آموزش CCSP,آموزش SNRS Securing Networks With Cisco Routers And Switches,پکیج آموزش سیسکو آموزش CCSP ( پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 )
» آموزش ccvp,فیلم های آموزشی ccvp,آموزش تصویری CCVP,آموزش exam 642-444 cvoice آموزش,18 ساعت آموزش CCVP,آموزش 642-444 CIPT Cisco IP Telephony ( پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 )
» ios روترسیسکو,تمام ios های روتر سیسکو,بانک ios سیسکو,سیسکو ios ios سیسکو,سیسکو ios 1700 ios سیسکو,سیسکو ios 2610 ios سیسکو,سیسکو ios 2613 ios سیسکو,سیسکو ios 2610xm-2611xm ios سیسکو,سیسکو ios 2691 ios سیسکو,سیسکو ios 3620 ios سیسکو,سیسکو ios 3640 ios سیسکو,سیسکو ios 3660 ios سیسکو,سیسکو ios 7200 ios سیسکو,دانلود ios سیکسو ( یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 )
» آموزش CWNE ,CWNE چیست؟,فیلم های آموزشی CWNE ,شبکه های بیسیم CWNE ,مدرک CWNE چیست,مقاله CWNE ,آموزش تصویری CWNE آموزش ,آموزش CCertified Wireless Network Expert ,آموزش شبکه های بی سیم ( سه شنبه 27 فروردین 1392 )
» آموزش CWAP ,CWAP چیست؟,فیلم های آموزشی CWAP ,شبکه های بیسیم CWAP ,مدرک CWAP چیست,مقاله CWAP ,آموزش تصویری CWAP آموزش ,آموزش Certified Wireless Analysis Professional ,آموزش شبکه های بی سیم ( سه شنبه 27 فروردین 1392 )
» آموزش CWDP ,CWDP چیست؟,فیلم های آموزشی CWDP ,شبکه های بیسیم CWDP ,مدرک CWDP چیست,مقاله CWDP ,آموزش تصویری CWDP آموزش ,آموزش Certified Wireless Design Professional,آموزش شبکه های بی سیم ( سه شنبه 27 فروردین 1392 )
» آموزش CWSP ,CWSP چیست؟,فیلم های آموزشی CWSP ,شبکه های بیسیم CWSP ,مدرک CWSP چیست,مقاله CWSP ,آموزش تصویری CWSP آموزش ,آموزش Certified Wireless Security Professional ,آموزش شبکه های بی سیم ( سه شنبه 27 فروردین 1392 )
» آموزش CWNA ,CWNA چیست؟,فیلم های آموزشی CWNA ,شبکه های بیسیم CWNA ,مدرک CWNA چیست,مقاله CWNA ,آموزش تصویری CWNA آموزش ,آموزش Certified Wireless Network Administrator,آموزش شبکه های بی سیم ( سه شنبه 27 فروردین 1392 )
» آموزش CWTS ,CWTS چیست؟,فیلم های آموزشی CWTS ,شبکه های بیسیم CWTS ,مدرک CWTS چیست,مقاله CWTS ,آموزش تصویری CWTS آموزش ,آموزش Certified Wireless Technology Specialist,آموزش شبکه های بی سیم ( سه شنبه 27 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل pop3 آموزش ,آیا میدانید پروتکل pop3 چیست,اطلاعات کامل در مورد پروتکل pop3 و imap, پروتکل pop3 توضیح,نحوه ی عملکرد پروتکل pop3,درباره pop3,آموزش پروتکل IMAP آمورش ,آیا میدانید پروتکل IMAP چیست, پروتکل IMAP چیست,نحوه ی عملکرد پروتکل IMAP ,درباره پروتکل IMAP ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل MIME ,آیا می دانید پروتکل MIME چیست؟, پروتکل MIME چیست؟,پروتكل ترکیبی چیست؟,پروتکل MIME ,درباره پروتکل MIME ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل H323 ,آیا می دانید پروتکل H323 چیست؟, پروتکل H323 چیست؟,پروتكل ترکیبی چیست؟,پروتکل H323 ,درباره پروتکل H323,پروتکل H245 چیست؟,پروتکل H225RAS چیست؟,پروتکل RTCP چیست ؟,پروتکل H225 چیست؟ ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل RDP ,آیا می دانید پروتکل RDP چیست؟, پروتکل RDP چیست؟,پروتكل ارتباط از راه دور چیست؟,پروتکل RDP ,درباره پروتکل RDP,آموزش تغییر شماره پورت Remote Desktop ,آموزش کامل Remote Desktop,آموزش کامل ریموت دسکتاپ ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل SMTP ,آیا می دانید پروتکل SMTP چیست؟, پروتکل SMTP چیست؟,پروتكل انتقال پست الكترونیكی چیست؟,پروتکل SMTP ,درباره پروتکل SMTP,پروتکل ارسال ایمیل گروهی ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل SNMP ,آیا می دانید پروتکل SNMP چیست؟, پروتکل SNMP چیست؟,پروتکل مدیریت شبکه چیست؟,پروتکل SNMP ,درباره پروتکل SNMP ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل SOAP,آیا می دانید پروتکل SOAP چیست؟, پروتکل SOAP چیست؟,پروتکل دسترسی آسان به اشیاء چیست؟,پروتکل SOAP ,درباره پروتکل SOAP,پروتکل مربوط و مبتنی بر xml,پروتکل Simple Object Access Protocol - SOAP چیست ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل SSH,آیا میدانید پروتکل SSHچیست؟, پروتکل SSHچیست؟,پوسته امن چیست؟,پروتکل SSH,درباره پروتکل SSH,دربارهSSH1 یا SSH-1 و SSH2 یا SSH-2,پروتکل پوسته امن,پروتکل Secure Shell چیست ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل Telnet,آیا میدانید پروتکل Telnet چیست؟, پروتکل Telnet چیست؟,تِل‌نت چیست؟,پروتکل Telnet ,درباره پروتکل Telnet ,درباره Telnet 5250, ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش پروتکل TLS/SSLپروتکل امنیت لایه انتقال,آیا میدانید پروتکل امنیت لایه انتقال چیست؟, پروتکل TLS/SSL چیست؟,لایهٔ سوکت‌های امن,اس‌اس‌ال چیست؟,پروتکل TLS,درباره پروتکل ssl ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش VLAN Trunking Protocol آموزش,آموزش vtp آموزش ,آموزش Trunking آموزش ,دستورات Trunking ,فرامین Trunking ,کانفیگ Trunking,دستورات vtp ,فرامین vtp ,کانفیگ vtp ( دوشنبه 26 فروردین 1392 )
» آموزش ccna آموزش ,فیلم های آموزشی ccna cisco ( یکشنبه 27 اسفند 1391 )
» ایجاد Vlan در سوئیچ های Cisco,آموزش زدن vlan در سوئیچ,آموزش vlan بندی در سیسکو,آموزش فرامین vlan در سوئیچ سیسکو, شبکه فهرست مطالب در مورد نویسنده اساتید محترم پیوندهای مفید ۱) ایجاد Vlan در سوئیچ های Cisco, تعریف وی لن در سوئیچ,ایجاد وی لن در سیسکو,اختصاص پورت به Vlan,نمایش وضعیت Vlan ها, ( شنبه 19 اسفند 1391 )
 
 

دانلود مقاله کامل آموزش اتصال به یک Cisco Switch و پیکربندی آن آموزش CCIE-Practice.Lab.Video.Walkthrough آموزش فیلم های آموزش CCNP آیا می دانید نحوه اتصال به یک سویچ سیسکو چگونه است؟ دوره CCNP آموزش پیکر بندی SWITCH آموزش CCIE آموزش SSL and IPsec Technologies آموزش آموزش پروتکل IMAP آمورش آموزش CCDE آموزش قدم به قدم CCIE آموزش کامل CCIE در سیسکو درباره شرکت سیسکو آموزش CCNP Security VPN v2.0 642-648 آموزش آموزش Enterprise Composite Network Model Essentialsآموزش فیلم های آموزشی CCDP ARCH_642-871 ازمون سیسکو دوره CCDP خرید پستی سیسکو آموزش ccnp vpn خرید پستی آموزش سیسکو خرید پستی آموزش CCIE آموزش سیسکو آموزش CCDA آموزش کانفیگ سویچ سیسکو آموزش Cisco AVVID Framework Essentialsآموزش آموزش ارتباط به سویچ سیسکو آموزش CCDP آموزش Plugging into the PKI آموزش فیلم های آموزشی CCDP آموزش Virtual Private Networks (VPNs) Gettin آموزش آموزش cisco آموزش CCIE-routering and switching آموزش آموزش CCNA 25ساعت آموزش CCIE دانلود فیلم آموزشی CCIE دانلود آموزش CCVP آموزش ASA VPN Options آموزش آموزش Implementing Clientless SSL VPNs آموزش آموزش تصویری تنظیمات اتصال به سویچ سیسکو فیلم های آموزشی CCIE سیسکو دو مدل‌ ارتقایافته از سوییچ‌های خود یکی از سری Director-cl آموزش تصویری CCVP فیلم های آموزشی CCSP آموزش تصویری CCSP آموزش CCNP دانلود فیلم آموزشی سیسکو CCIE فیلم های آموزشی ccvp فیلم های آموزشی سیسکو cisco آموزش تصویری CCIE آموزش CCSP خرید پستی آموزش سیسکو آموزش CCIE آزمون 642-871 سیسکو